Kde sa podel zdravý rozum?

Autor: štefan michalík | 13.7.2011 o 8:32 | (upravené 13.7.2011 o 14:13) Karma článku: 4,94 | Prečítané:  513x

Leto a začiatok dovoleniek  je  akýmsi magickým obdobím, kedy  rôzne menšinové spolky a „občianske“združenia vystupujú zo svojimi kvázi aktivitami za dosiahnutie niečoho, čo (vraj) bolí a ťaží na srdci našu maďarskú menšinu.. Do povedomia sa pred pár rokmi práve v letných mesiacoch dostal komárňanský podnikateľ  J.Bósza, ktorý vyrukoval s „ideou“ práva „južanského“ národa na sebaurčenie (rozumej autonómiu). A tento rok začalo „vystrkovať rožky“ Združenie Vox Samariae – Somorja hangja za skutočnú dvojjazyčnosť v Šamoríne . Koncom júna 2011 sa pridali aj poslanci mestského parlamentu v Dunajskej Strede, ktorí prijali na svojom rokovaní uznesenie vyzývajúce na uplatnenie zásad dvojjazyčnosti. Samozrejme, že uznesenie prijali jednomyseľne...

Šamorínske občianske združenie Vox Samariae zašlo vo svojej výzve ešte ďalej a žiadajú skutočnú dvojjazyčnosť v Šamoríne, ktorej cieľom je odstrániť jazykovú diskrimináciu v Šamoríne, žiadajú všetky organizácie a podnikateľov v Šamoríne na dvojjazyčné nápisy. Potiaľ by to bolo v poriadku. Ale zamrazilo ma pri vete:“Ďalej ohlasujeme, že ak sa situácia na poli dvojjazyčnosti nezmení, tak spustíme medzi občanmi iniciatívu, aby v rámci možnosti uprednostňovali obchody a firmy, ktoré v praxi uplatňujú dvojjazyčnosť. Z čoho ma mrazí v tejto vete ponechám na čitateľa....A končia ju konštatovaním :“Máme právo na svoj materinský jazyk! V každej oblasti života! V znamení úcty a porozumenia!“ Vzletné, krásne slová, ale neskutočne vzdialené realite, aspoň čo sa týka postavenia občanov slovenskej národnosti v niektorých oblastiach. Nakoľko som sa v Dunajskej Strede narodil a som príslušník slovenskej národnostnej menšiny, tak v krátkosti, čo uráža či z čoho ma rovno mrazí ...Môžeme začať hneď mestskými novinami, vydávaných v Dunajskej Strede. V nich sa vyskytujú zaujímavé slovné skomoleniny, čo spôsobuje dehonestáciu slovenského jazyka. Za všetky skomoleniny len jedna, titulok článku: “Vyhrajte vianočný kapor z OD Kaufland.“ A takýchto jazykových perál, väčšieho či menšieho kalibru sa v jednom čísle týchto novín nachádza aj zo desať...Podobne aj oznamy. Hoci mestský rozhlas nefunguje hádam už aj 18 rokov, chodia po meste autá, z ktorých počuť oznamy v – maďarčine... Aj keď mi to doteraz nevadilo, nepripisoval som tomu totiž význam, už mi to vadí!!! A poslednou kapitolou, ktorá je veľmi okatá, sú bilboardy. Prešiel som sa po JEDNEJ ulici v meste a našiel som ŠTYRI bilboardy s reklamou v maďarskom jazyku. Stačí? Vy, predstavitelia maďarskej menšiny či už v parlamente, alebo v rôznych spolkoch (čertových volkoch?) od nás Slovákov žiadate toleranciu k vám(Maďarom) a pritom vy na ňu z vysoka kašlete a infikujete tu žijúcich občanov maďarskej národnosti falošným pocitom ohrozenia? Kde to sme? Kde sa podel zdravý rozum? Slováci vari na svoj jazyk právo nemajú?

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lunter: Strava pomohla matke z rakoviny, no šarlatánov neuznávam

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

DOMOV

Právnik z Via Iuris: Sudcovia vyslali prekvapivý signál

Treba sa zamyslieť, tvrdí právnik.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.


Už ste čítali?